26.08.2024. ·
2 min

Zašto je važno koristiti menadžer lozinki trećih strana i dvostepenu autentikaciju?

Zašto je važno koristiti menadžer lozinki trećih strana i dvostepenu autentikaciju?

Većina nas zna koliko može biti teško zapamtiti sve šifre koje koristimo na različitim sajtovima. Kako bi olakšali sebi, mnogi pribegavaju jednostavnom rešenju – koriste iste ili slične šifre na više platformi. Iako ovo može izgledati praktično, zapravo predstavlja ozbiljan rizik po bezbednost. Kada sajt na kojem koristite šifru bude hakovan, hakeri mogu doći do vaših podataka i iskoristiti ih za pristup vašim nalozima na drugim sajtovima. Ukoliko uspeju, posledice mogu biti katastrofalne – od krađe identiteta do ozbiljnih finansijskih gubitaka.

Kako bi se ovaj problem izbegao, ključno je da koristite dvostepenu autentikaciju na svakom sajtu gde je to moguće. Dvostepena autentikacija dodaje dodatni sloj sigurnosti, jer zahteva da unesete kod koji dobijate na svom telefonu ili preko aplikacije za autentikaciju kao što su Authy ili Microsoft Authenticator. Time se značajno smanjuje rizik da hakeri dobiju pristup vašem nalogu, čak i ako uspeju da provale vašu šifru.

Nažalost, mnogi sajtovi i dalje nemaju opciju dvostepene autentikacije, što znači da su vaši nalozi podložniji napadima. U ovakvim situacijama, korišćenje menadžera šifri postaje od presudne važnosti. Menadžeri šifri, poput 1Password ili NordPass, ne samo da olakšavaju čuvanje i korišćenje šifri, već pružaju i dodatni nivo zaštite.

Primer koji ilustruje značaj ovakvih alata je situacija gde je trojanac uspeo da pokupi sve šifre sačuvane u Google Chrome-u kod jedne korisnice, nakon što je instalirala krekovani softver. Iako je antivirus upozoravao na prisustvo trojanca, uputstvo za instalaciju je savetovalo isključivanje antivirusa – što je dovelo do katastrofalnih posledica. Haker je uspeo da se uloguje na sve njene bitne naloge, uključujući Gmail i sajt banke. Srećom, zbog dodatnih bezbednosnih mera na sajtu banke, katastrofa je izbegnuta.

Da je korisnica koristila menadžer šifri trećih strana, ovakav scenario bi bio nemoguć. Menadžeri šifri poput 1Password-a zahtevaju unos glavne šifre i dodatnog sigurnosnog koda, što čini pristup vašim šiframa skoro nemogućim za haker.

Još jedan primer koji pokazuje značaj dvostepene autentikacije dolazi iz ličnog iskustva. Kada je šifra za Apple nalog bila ista kao i za drugi nalog, neko je pokušao da se uloguje na moj Apple nalog iz Brazila. Da nisam imao aktiviranu dvostepenu autentikaciju, posledice su mogle biti ozbiljne.

Nadam se da će vam ovi primeri iz stvarnog života pomoći da ozbiljno razmotrite unapređenje bezbednosti vašeg digitalnog života. Korišćenje menadžera šifri i dvostepene autentikacije može biti presudno za zaštitu vaših ličnih podataka i naloga.

 

Oceni tekst

5
1 glas
Nikola Garabandić, DressCode Nikola Garabandić, DressCode

Od malena opsednut IT-em i svim što ima veze sa njim. Pored aktivnog pisanja postova za DressCode, profesionalno se bavi Game Developmentom u Unity-u kao i učenju drugih da koriste ovaj Game Engine. Jedini je sertifikovani Unity Instruktor u Srbiji.

2 komentara

Aleksandar Radivojša Aleksandar Radivojša 27.08.2024.
0
0

Nikola, vidim da insistirate na terminu plaćeni menadžer šifri. Da li to znači da imate neko saznanje o ranjivosti rešenja otvorenog koda, kao što je KeePass?Pozdrav i hvala.

Nikola Garabandić Nikola Garabandić 27.08.2024.
1
0

Pozdrav, KeePass je prosle godine imao bezbednosni propust. KeePass Exploit Allows Attackers to Recover Master Passwords from Memory (thehackernews.com) . Ne kažem da je 1Password najbolji, ali zbog načina na koji enkriptuju korisničke podatke mi ulivaju poverenje za nijansu više od ostalih. 

Iz ove kategorije

Svi članci sa Bloga