Iako su Scrum, i agilan razvoj softvera, u potpunosti prihvaćeni u svetu, u Srbiji se ova metodologija i dalje posmatra kao nešto egzotično, o čemu se baš i ne zna puno. Glavni razlog za to je nerazumevanje principa Scrum-a, procesa sertifikacije, izgradnje tima, i životnog ciklusa razvoja softvera.
Koren nerazumevanja značaja zvanične Scrum sertifikacije leži u slaboj informisanost o tome kako izgledaju kursevi, na koji način se prenosi znanje, i šta sve participant nauči tokom ta dva dana.
U većini slučajeva menadžment očekuje od zaposlenog da nakon kursa za ulogu Scrum Mastera ili Product Ownera postane u potpunosti „agilan“, ne shvatajući dve stvari. Ukoliko kompanija ne neguje agilnu kulturu, nikakva sertifikacija im ne može pomoći. Drugo, a ovo ističe veliki broj Scrum trenera tokom svojih predavanja, zvanična sertifikacija je tek prvi korak ka agilnom timu.
Da bi Scrum funkcionisao potrebna je odgovarajuća kultura unutar kompanije. To znači da zaposleni mogu da iznesu svoje mišljenje o procesima i slobodni su da probaju nove načine rešavanja problema, čak i ako nisu sigurni da će uroditi plodom. U takvom okruženju je mnogo jednostavnije implementirati Scrum, nego kada vlada rigidna hijerarhija, gde svaka greška automatski povlači i kaznu, ili otkaz.
Takođe veliki broj ljudi, koji nisu imali puno dodira sa Scrum-om i agilnim razvojem softvera, je sumnjičav kada su u pitanju sertfikacioni kursevi, prvenstveno zbog toga što traju samo dva dana, a dobar deo predavanja se može naći na Internetu. Ali ono što ne može da se nađe online su Scrum treneri, koji imaju preko 10 godina iskustva, kako u razvoju softvera, tako i u praktikovanju Scrum-a. Njihovo iskustvo je neprocenjivo, a sama predavanja su kombinacija interaktivnih vežbi i rada u grupama, gde se na vrlo jasan način demonstriraju osnovni principi Scrum-a. Najbolji način da se iskoristi ovakav dvodnevni kurs je da se spreme pitanja za Scrum Trenera, koji je u potpunosti posvećen polaznicima i spreman da im razreši svaku dilemu.
Rekli smo već da je sertifikacija prvi korak u implementaciji Scrum-a. Nažalost često se dešava, u velikom broju kompanija, da to bude i poslednji korak, te se onda često čuju pritužbe da Scrum ne radi, da ne može da reši specifične probleme i tako dalje. Ako želite da dobijete maksimalni rezultat korišćenjem Scrum-a, onda cela kompanija mora da postane agilna, tj. da promeni način na koji funkcioniše. U suprotnom se Scrum na silu ukalupljuje u tradicionalni sistem, gde često ne postoje Product Owner-i ili, ako postoje, to su Project Manager-i koji nisu ni prošli zvaničnu sertifikaciju. Zato nije ni čudo što izostaju očekivani rezultati. Veliki broj kompanija iz ovih razloga vrlo brzo odustane od Scrum-a, jer nakon početnih teškoća menadžment dođe do zaključka da agilni razvoj softvera nije za njih. Na taj način se u potpunosti obesmisli investicija u sertfikaciju.
Ukoliko imate problema prilikom implementacije Scrum-a, najbolje je angažovati Agile Coach-a, koji ima dugogodišnje iskustvo u vođenju agilnih timova, ali i praktično znanje kada je u pitanju razvoj softvera. Prisustvo Agile Coach-a će višestruko ubrzati implementaciju Scrum-a, jer je velika verovatnoća da se on u prošlosti već susreo sa istim ili sličnim problemima i ima jasnu ideju na koji način da ih reši.
Iako implementacija Scrum-a na prvi pogled izgleda kao komplikovana i skupa operacija, to uopšte ne mora biti tako ukoliko postoji razumevanje menadžementa i sprovede se pravilna edukacija zaposlenih. Puzzle Software, u saradnji sa Scrum Alliance, već dugi niz godina organizuje sertifkacione kurseve za Scrum Master i Product Owner uloge, a takođe nudi interne treninge za zaposlene na temu agilnog razvoja softvera i Scrum-a. Ukoliko želite da više saznate o tome kako Scrum može pomoći vašem biznisu predlažemo vam da posetite http://www.agile-serbia.rs/
0 komentara